MixerSeater: Networking event seating char generator

Speed Networking


Niezwykle efektywny i wydajny sposób nawiązywania kontaktów zawodowych
Na czym polega speed networking?
W czym pomaga speed networking?
Jak zorganizować i poprowadzić spotkanie speed networkingowe?
Typowe problemy występujące podczas wydarzeń speed networkingowych
Wskazówki, z których warto korzystać podczas organizacji wydarzenia speed networkingowego


Na czym polega Speed Networking?

Speed Networking (Business Speed Dating) to niezwykle szybki i wyjątkowo efektywny sposób nawiązywania kontaktów zawodowych. Celem speed networkingu jest zachęcenie uczestników do nawiązania jak największej liczby kontaktów.

Idea Speed Networkingu zrodziła się na początku nowego milenium w głowie Toma Jaffee, który wprowadził koncepcję speed datingu – szybkiego randkowania – do świata korporacji. Główna różnica między speed datingiem i speed networkingiem (czyli "biznesową szybką randką") polega przede wszystkim na celu spotkania dwóch osób. W przypadku szybkiego randkowania, każdemu uczestnikowi i każdej uczestniczce zależy na nawiązaniu kontaktu z jedną wybraną osobą. Natomiast celem speed networkingu jest nawiązanie jak największej liczby wartościowych kontaktów.


W czym pomaga speed networking?

W dzisiejszym świecie nawiązywanie kontaktów zawodowych jest niezwykle ważne dla osób pragnących budować swoją karierę czy rozwijać własny biznes. Nie jest więc zaskoczeniem, że każdego roku na całym świecie odbywa się wiele spotkań typu business mixer. Stanowią one znaczącą pomoc dla osób, które w przeciwnym razie czułyby się zbyt nieśmiało, aby nawiązywać cenne kontakty. Podczas spotkania speed networkingowego, wszyscy uczestnicy gromadzą się w określonym celu, zatem rozpoczęcie rozmowy na tematy zawodowe bez zwyczajowych uprzejmości nie stanowi niczego niezwykłego.

Uczestnicy mogą czerpać wiele korzyści z wydarzeń poświęconych szybkiemu nawiązywaniu kontaktów. Skuteczne zarządzanie własną karierą wymaga posiadania szerokiej sieci kontaktów zawodowych. Wbrew pozorom ogromna dostępność rozmaitych serwisów społecznościowych wcale nie umniejszyła znaczenia spotkań z ludźmi twarzą w twarz.

Każdy biznes mikser z założenia daje uczestnikom możliwość poznania przedstawicieli wielu różnych dziedzin. Podczas takich wydarzeń profesjonaliści z łatwością wymieniają się swoimi informacjami kontaktowymi, a czasami również umawiają się na spotkania w przyszłości. Tego rodzaju działania otwierają drzwi do możliwości rozwoju i nawiązywania jeszcze większej liczby cennych kontaktów. Z racji tego, że wszyscy uczestnicy biorący udział w wydarzeniu są tam wyłącznie w celu nawiązywania kontaktów, nie ma potrzeby prowadzenia niezobowiązujących rozmów wstępnych – przechodzenie od razu do rzeczy jest normą. Profesjonaliści bardzo to doceniają.


Jak zorganizować i poprowadzić spotkanie speed networkingowe?

Jeśli myślisz o zorganizowaniu udanego wydarzenia speed networkingowego, musisz się do tego odpowiednio przygotować. Organizatorzy stosują różne metodyki planowania imprez tego rodzaju. Istnieją trzy główne modele organizacji eventów speed networkingowych. Należą do nich:

  1. Każdy z każdym
    W takim modelu spotkania odbywają się zgodnie z ustaloną wcześniej sekwencją, która umożliwia każdemu poznanie wszystkich pozostałych uczestników. Spotkanie rozpoczyna dzwonek sygnalizujący rozpoczęcie pierwszej rundy. Uczestnicy błyskawicznie wymieniają się istotnymi dla siebie informacjami. Po zakończeniu rundy prowadzący spotkanie zarządza zmianę miejsc. Rozpoczyna się kolejna runda, itd, aż na sali nie będzie żadnej pary nieznajomych. Średnia maksymalna liczba kontaktów, jakie uczestnik nawiązuje podczas godzinnego spotkania tego rodzaju wynosi 10. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że wszyscy spotkani uczestnicy będą posiadali poszukiwane doświadczenie i wiedzę.

    Usadzanie uczestników speed networkingu w modelu każdy z każdym
    (materiał w języku angielskim)
  2. Model stanowiskowy
    Na tego rodzaju spotkaniach pojawiają się zazwyczaj dwie kategorie uczestników, np. mentorzy i osoby, które potrzebują ich wsparcia, sponsorzy i osoby potrzebujące funduszy, producenci i dostawcy itd.

    Widać tutaj, że relacja jest w pewnym sensie niesymetryczna.

    Uczestnicy wskazują, z którymi profesjonalistami chcieliby się spotkać. W trakcie samego wydarzenia goście specjalni zajmują swoje stanowiska (stąd nazwa), a uczestnicy chcący ich poznać podchodzą po nich kolei.
  3. Model grupowy
    Spośród trzech omawianych tu modeli najlepsze rezultaty przynosi model grupowy. Zaawansowane narzędzia, takie jak MixerSeater, pozwalają na wygenerowanie optymalnego rozmieszczenia uczestników przy stołach. Chodzi o to, żeby w każdej rundzie spotykać w miarę możliwości tylko nowe osoby, unikając przy tym ponownych rozmów z uczestnikami zapoznanymi wcześniej. Przy każdym stole może znajdować się od czterech do dziesięciu krzeseł. Każda osoba ma określony czas na zaprezentowanie się. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu przy każdym stoliku wypowiada się jednocześnie tylko jedna osoba. Sprawia to, że nawet wydarzenia obliczone na 100 osób toczą się niemal w zupełniej ciszy. Ponieważ plan miejsc siedzących generowany jest przez komputer, prawdopodobieństwo nawiązania wartościowych kontaktów jest dla wszystkich bardzo wysokie.

    Usadzanie uczestników speed networkingu w modelu grupowym
    (materiał w języku angielskim)
Spośród trzech omawianych tu modeli najlepsze rezultaty przynosi model grupowy.

Typowe problemy występujące podczas wydarzeń speed networkingowych


  1. Niewystarczający czas
    Wielu uczestników narzeka na brak czasu podczas spotkań z nowo poznanymi ludźmi. Problem ten występuje najczęściej w przypadku wydarzeń wykorzystujących model „każdy z każdym”. W przypadku eventów grupowych, uczestnicy mogą poczuć się o wiele swobodniej, ponieważ nie muszą powtarzać w kółko tych samych informacji. Dzięki temu mogą skupić się na budowaniu cennych kontaktów z profesjonalistami posiadającymi doświadczenie w dziedzinach, na których im zależy. Z tego powodu model grupowy pozwala na maksymalne wykorzystanie czasu spotkania speed networkingowego.
  2. Niezdolność do nawiązania nici porozumienia
    Samo wręczenie wizytówki każdej osobie obecnej na wydarzeniu speed networkingowym nie sprawi, że na twoim koncie pojawi się więcej pieniędzy. Uczestnicy szukają przede wszystkim wydarzeń, na których mogą znaleźć uczestników z kompetencjami, które będą dla nich pomocne. Dlatego też sukces wydarzenia zależy od zdolności łączenia ludzi we wzajemnie zainteresowane sobą pary.
  3. Bałagan
    Kiedy złe zarządzanie wydarzeniem prowadzi do bałaganu, można z dużym prawdopodobieństwem założyć, że okaże się ono totalną klapą. Organizatorzy muszą upewnić się, że każdy wie gdzie ma siedzieć i kiedy zmienić miejsce. Ponadto należy zapewnić bezprzewodowy dostęp do Internetu i inne udogodnienia, aby uniknąć jakichkolwiek przeszkód podczas nawiązywania kontaktów przez uczestników. Wyświetlenie planu miejsc dla danej rundy na ekranie projektora również może być bardzo pomocne.
  4. Zbyt wiele rozpraszaczy
    Chociaż poczęstunki, toasty czy prelekcje gości specjalnych mogą się wydawać atrakcyjne, uczestnicy nie mogą być stale rozpraszani przez zbyt wiele bodźców. Celem imprezy powinno być wyłącznie zachęcanie ludzi do nawiązywania kontaktów. Z tego powodu obowiązkiem organizatora jest zapewnienie uczestnikom miejsca, w którym nic nie będzie rozpraszało ich uwagi, a poziom hałasu będzie możliwie niski.
Sukces wydarzenia zależy od zdolności łączenia ludzi we wzajemnie zainteresowane sobą pary.

Wskazówki, z których warto korzystać podczas organizacji wydarzenia speed networkingowego


  1. Zapewnij prosty proces rejestracji
    Aby zapewnić sprawną rejestrację, można wykorzystać naprawdę wiele narzędzi internetowych, które są w większości darmowe. Zazwyczaj 20-30% uczestników nigdy nie pojawi się na miejscu, ale organizator wydarzenia musi być gotowy na przyjęcie wszystkich. Aby lepiej poznać uczestników przed wydarzeniem, warto stworzyć własne formularze / ankiety. Rejestracja jest także idealnym momentem na zadawanie pytań i uzyskiwanie informacji na temat obszarów zainteresowań. Pomoże to w optymalnym usadzeniu uczestników.
  2. Skorzystaj z grupowego modelu organizacji
    Spotkania w wąskich grupach (4-10 osób) są najbardziej cenione przez uczestników. Aby wydarzenie zakończyło się sukcesem, warto skorzystać z informacji uzyskanych podczas procesu rejestracji. Dzięki zapewnieniu optymalnego rozmieszczenia uczestników, które gwarantuje nawiązywanie wartościowych kontaktów, zwiększysz prawdopodobieństwo sukcesu wydarzenia.
  3. Wykorzystaj technologię
    Podczas tworzenia planu miejsc siedzących nie musisz polegać wyłącznie na własnych umiejętnościach. Wykorzystanie narzędzi technologicznych, takich jak MixerSeater, może pomóc uczestnikom spotkania speed networkingowego w realizacji założonych celów. Istnieje także wiele różnych narzędzi służących do rejestracji, które możesz włączyć do procesu planowania.
Tworząc plan usadzenia nie musisz polegać wyłącznie na własnych umiejętnościach.

Podsumowanie

  • Organizacja wydarzenia speed networkingowego wymaga sporej dawki planowania, dlatego przygotowania należy rozpocząć tak wcześnie, jak to tylko możliwe.
  • Najwięcej frajdy sprawi uczestnikom speed networking zorganizowany na bazie modelu grupowego.
  • Nie bój się wykorzystywać nowoczesnych narzędzi internetowych takich jak MixerSeater czy portale do sprzedaży biletów i rejestracji uczestników.